Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Merhaba aklimatakilan.com okuyucuları. Hadi : “Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?” adlı bloğumuzu okuyalım.

 

Araba bireylerin hayatında önemli bir yer tutan mallardan bir tanesidir. Günden güne gelişen teknoloji ürünleri ile birlikte satışa çıkarılan birbirinden farklı araba modelleri kapsamında bireylerin bu araçları satın alırken dikkat etmeleri gereken bazı durumlar bulunur. Araba alımı ve satımı hususunda bilinmesi gerekenlerin yanı sıra ikinci el ya da sıfır model araba alımında dikkat edilmesi gerekenler farklıdır.

 

Sıfır Model Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir kişinin sıfır model araba alımı yaparken bayisinden çıkarmadan önce mutlaka ekspertiz ile beraber sıfır hasar kontrolü yaptırması gerekir. Bayiden satın alımı yapılacak olan aracın her hangi bir kontrol işleminin yapılmaması ve daha sonrasında bir sorun ile karşılaşılması halinde bayinin mesuliyeti üzerine almama hakkı bulunmaktadır. Bu nedenle sıfır araç alımı yapılırken bu duruma dikkat edilerek satın alım işleminin gerçekleştirilmesi tavsiye edilir.

 

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el araba satın alımı yapılırken sıfır modele göre daha titiz davranılması gerekir. Alıcının ilk etapta yapacağı işlem aracın bakım, onarım, yetkili servis ve hasar kayıtlarının tamamının gösterildiği bir tutanağı satıcıdan istemektir. Satın alımı yapılacak olan aracın şasi ve motor numaralarının ruhsat ile uyumlu olup olmadığı kontrol edilmelidir. Aracın ruhsatı dahilinde yer alan ilk tescil tarihinin arabanın kendi model yılı ile uyumlu olup olmadığına bakılmalıdır.

 

Bu bloğumuz da araba alırken nelere dikkat etmeliyiz adlı bloğumuzu yazdık. Bir diğer bloğumuz da görüşmek üzere.

Bir cevap yazın