Bebeklerde İlginin Önemi

Bebeklik dönemi, her anlamda olduğu gibi ilgi anlamında da önemli bir dönemdir. Özellikle de bağlanma ve güven konusunda en dikkat edilmesi gereken gelişim dönemlerinden bir tanesidir. Bebeğin ihtiyaçları karşılandıkça güvenme ve bağlanma duygusu daha da gelişeceği için, ilgi bu durumda önemli olmaktadır. Çünkü bu bebeğin sadece bu dönem için değil, ileri dönemler içerisindeki davranışları ve kişilik gelişimi konusunda da önemli olmaktadır. Mesela, bebeklik döneminde tüm bakımları eksiksiz yapılan ve güven ve bağlanma duygusu gelişmiş olan bir bebek, ileride çocukluk ve yetişkinlik dönemleri içerisinde de bunun katkısını görecek ve daha kendine güvenen ve başarılı bir kimlik ve kişilik sahibi bir birey olabilecektir.

Ancak bunun tam tersi bir durum olduğunda, bebeğin bir takım önemli ihtiyaçları ihmal edildiğinde, bebek ileri dönemlerde çekingen, huysuz, saldırgan veya kendine güvenmeyen bir kişilik sahibi olabilmektedir. Bunun sonucu olarak da topluma ruhsal anlamda sağlıklı bir birey kazandırılamamaktadır.

Birçok pedagoji uzmanı da aileleri bu konuda uyarmaktadır. Bebeklikten çocukluğa ve yetişkinliğe kadar, birbirleriyle bağlantılı bütün bu süreçler için neler yapılması gerektiği konusunda bilinçli olunması gerektiği üzerinde durulmaktadır. Bu hem iyi bir çocuk yetiştirme, hem de topluma faydalı, salıklı bir birey kazandırma anlamında önemli olmaktadır. İlgi bu anlamda kelime anlamı olarak sade gibi dursa da, gelişim açısından ve toplumun sağlıklı ve faydalı bireyler kazanması açısından büyük önem arz etmektedir.

Bir cevap yazın