Bilgisayar Alırken Dikkatli Olun !

Merhaba aklimatakilan.com okuyucuları. Hadi : “Bilgisayar Alırken Dikkatli Olun !” adlı bloğumuzu okuyalım.

 

Herkese günaydın arkadaşlar. Bilgisayar alırken bazı püf noktalara dikkat etmemiz gerekir. Artık her evde olan bilgisayarlar, hatta bazı evlerde birden fazla olan bilgisayarları alırken dikkat edilmesi gereken;

Alacağın bilgisayar, masaüstümü yoksa dizüstümü olacağına öncelikle karar vermen gerekir. Ne farkeder diyen arkadaşlarımız olabilir çok farkediyor arkadaşlar. Dizüstü kullanımı masaüstüne oranla fazlalaştı. Bunun en önemli sebeplerinden biri de hafif taşınıyor olabilmesi ve bize masaüstü bilgisayarların verdiği performansı veriyor. Bu sebepten dir ki dizüstü kullanımı arttı. Haliyle bir çok marka ve model ortaya çıktı.

Peki masaüstümü yoksa dizüstümü kararını verdikten sonra , bilgisayarı hangi amaçla kullandığınız da önemli. Oyun için mi, iş için mi, ev bilgisayarı mı ? Bunlara da karar vermeniz gerekir.

Oyun amaçlı bilgisayarlar için, masaüstü bilgisayarları kullanmanızı tercih ederim. Dizüstü bilgisayarla bildiğiniz gibi şarj olayı var.  Oyunun tam en güzel yerindesiniz bir anda pil uyarısı veriyor. Sizce bu güzel olurmu ? Oyun amaçlı bilgisayarlarda ram, ekran kartı, işlemci çok önemlidir. Artık oyunlar en az  8gb ram ‘den oynamınızı tavsiye ediyor. Ekran kartı oyunlar için olmazsa olmazdır. Önerdiğim 4gb ekran kartıdır. 2gb ekran kartı da olabilir. İşlemci olarak İntel i5 öneririm. Amd serisinden de tercih edebilirsin ama, İntel i5 yeterli olacaktır. Harddisk ise minumum 500gb olmasını tavsiye ederim

İş amaçlı bilgisayarlar için, dizüstü bilgisayarları kullanmanız tercih ederim. Dizüstü tercih ederek, kolayca iş yerinize götürebilirsiniz. Evde çalışıp yarım kalan işleriniz, işyerinde tamamlayabilirsiniz. İş bilgisayarlarında aslında yaptığınız işe göre alacağınız bilgisayarlar değişebilir. Bir iş amaçlı bilgisayar da minimum 4gb ram, minumum 2gb ekran kartı, 500gb harddisk. Harddisk yapacağınız işe göre değişebilir.

Ev amaçlı bilgisayarlar için,  dizüstü veya masaüstü farketmez. İkisi de olabilir. Yapacağınız işler sosyal medya da gezinmek, müzik dinlemek ise, minumum 2b ram, 2gb ekran kartı yeterli olacaktır, harddisk 500 gb olmasına gerek yoktur. 500 gb altında da seçebilirsiniz.

 

Bu bloğumuz da bilgisayar alırken dikkatli olun ! adlı bloğumuzu yazdık. Bir diğer bloğumuz da görüşmek üzere.

Bir cevap yazın