Sosyal Medya Hesap Güvenliği

Merhaba aklimatakilan.com okuyucuları. Hadi : “Sosyal Medya Hesap Güvenliği” adlı bloğumuzu okuyalım.

 

Hepimiz kullandığımız sosyal medya hesablarını güvence altına almak isteriz. Öyle değil mi ? Peki neden biz böyle bişey isteriz ? Muhtelemen hesabımızın çalınmasından korkuyoruzdur veya çaldırmaktan. Şimdi sizlerle birlikte nasıl hesabımızı çaldırmayız bu konu hakkında biraz size bilgi vereyim.

Aslında birçoğumuz hesabını güvence altına alma da, en önemli şey aslında şifremizi güçlü bir şifre belirlememiz gerektiğini düşünüyoruz. Doğru bir düşünce ama artık bu düşünce biraz eskidi diyebiliriz. İşin içine sosyal mühendislik girdi. Yani anlıyacağınız güçlü şifre oluşturmak yetmiyormuş.

Peki o zaman napmalıyız ? Yapacağımız aslında basit. Sosyal medya hesabınıza cep telefon numarası ekleyerek hesabınızın güvenliğini bir adım da olsa arttırmış oluyorsunuz. Hesabınıza eklediğiniz telefon sizin kendi cep telefon numarası olmasında fayda var. İleride unuttuğun hesabınızın şifresini eklediğiniz cep telefon numarası sayesinde yeni şifre alabilirsiniz.

Ayrıca hesabınıza bir e-posta hesabı ekleyerek güvenliğinizi 2 kat daha arttırmış olacaksınız. Bu sayede hesabınızı ele geçirmeye çalışan şakacı arkadaşlara veya kötü niyetli insanlardan bir nebze de olsa korumuş olacaksınız.

Bunları yaptıktan sonra sosyal medya hesabınız için güvenlik ayarlarını tamamlamış olacaksınız. Bunları yaptıktan sonra hesabımı kimse çalamaz diye sevinmeyin, çünkü hiçbir zaman tam anlamıyla güvenlik önlemi alamayız. Ne demek istiyorum. Hesabınıza ekledeğiniz e-posta adresini ele geçirerek çok rahat bir şekilde sosyal medya hesabınızı çalabilirler.

Burdan şunu çıkarmalıyız sosyal medya hesabınıza eklediğiniz e-posta adresinizin de güvenli olması gerekmektedir. Kurtarma e-posta’sı ve cep telefon numarası ekleyerek bunu sağlayabilirsiniz.

Bu bloğumuz da sosyal medya hesap güvenliği sorusuna yanıt verdik. Bir diğer bloğumuz da görüşmek üzere.

“Sosyal Medya Hesap Güvenliği” üzerine 2 yorum.

  1. Şu an bu bloğu okuduktan sonra hesabimda ki eksikleri giderdim. Hesabimi güvence altina aldim. Harika bilgi tesekkurler☺

Bir cevap yazın