Uyurken İnsan Vücudunda Neler Olur

İnsanlar hayatlarının yarısını uyuyarak geçirmektedirler. Doğru bir şekilde hesaplandığında kişiler aslında ömürlerinin sadece yarısında aktif olarak hayatta yer alırlar. Geri kalan kısımda insan bünyesi gün içinde enerji kaybettiği için uyuma gereği hisseder. Uyku bizim için en önemli durumlardan biridir. 1 insanın 0 uyku ile 1 hafta yaşaması mümkün değildir. Yeni doğan bir bebeği ele aldığınız zaman gün içinde 2 saat dahi uyanık kalmadığını görürsünüz. Nedeni uyurken büyüme hormonlarının daha etkin çalışması ve bünye içindeki gelişim çalışmalarının devam etmesidir.

Bu nedenle çocuklara uyusun da büyüsün denmektedir. Hasta olan kişilerin, ameliyatlı kişilerin, depresyonda olan kişilerin sürekli olarak uyuduğunu gözlemlemiş olmanız gereklidir. Bu kişilerin uyumasının ya da uyutulmasının nedeni uyku esnasında işinin vücudundaki bütün hormonların etkin bir şekilde çalışmasıdır. Aynı zamanda bilgi kalitesi için de insanların belli bir saat uyuması ve derin uykuya dalması gerekmektedir. Uykusunu iyi alamayan insanların hem zihinsel hem de metabolik işlevleri durmaktadır.

Peki; uyurken insan vücudunda neler olur?

  • Uyku sırasında hücrelerin bölünmesi hızlanmaktadır
  • Hormonların salgılanması artmaktadır
  • Uyku esnasında yağ yakımı hızlanır
  • Sindirim ve bağışıklık sistemi aktif olarak çalışır
  • Cilt ve deri yapılanması başlar
  • Organlardaki enzim düzenlemeleri artar
  • Vücut için bütün günün telafisi yapılır
  • Zihinde bilgiler düzenlenir

İnsanlar düzenli bir uyku düzenine uymak zorundadırlar. Özellikle hangi saatte uyuduğunuz oldukça önemlidir. Biyolojik olarak bünyenizin en iyi düzenlenmesi gece 11 ile sabah 4 arasında olmaktadır. Bu saatlerde uyumayan kişilerde yeterli hormon sağlanmayacaktır.

Çocuklar için bu durum daha önemlidir. Eğer çocuğunuzun gelişim döneminde doğru saatlerde uyumasını sağlamazsanız gelişmesi yeterli düzeyde olmayacaktır. Büyüme hormonlarının hepsi çocukluk döneminde bu saat diliminde salgılanmaktadır.

Cilt bozukluğu olan kişilerinde uyku düzenine bakılmaktadır. Eğer bir kişi doğru bir şekilde uyumuyorsa göz altı morlukları, sivilcelenmeler, ciltte kurumalar yaşayabilmektedir. İnsanların gece kremleri uygulamasının nedeni bu dönemde olan cildi yapılandırma işlemlerine kremlerin takviye destek olmasını amaçlamaktır. Karanlık bir ortamda uyuduğunuz için cildiniz yapılanma sürecine girer ve bu süreç sırasında rüzgar güneş cildinize herhangi bir etki gösteremez.

Uyku sırasında cildinizin nemlendiğini de fark etmeniz mümkündür. Rüya sırasında kişilerin vücudunda fazlaca su salınımı olmaktadır. Bu salınım sırasında vücut ısınız 2 derece kadar düşmektedir. Sabah saç diplerinizdeki yağlanmanın sebebi de bu su salınımı ve vücut ısısının düşmesidir.

Ayrıca uyku sırasında kişinin vücudunda aktif bir çalışma olduğu ve enerji harcandığı için yap yakımı olduğu da gözlemlenmektedir. 8 saat uyuyan kişilerin daha zayıf olduğu belli bir tespittir.

Bir cevap yazın